خاله فر

31609.jpg

معاون وزیر نیرو گفت: نیروگاه بادی کهک با ظرفیت 55 مگاوات رکورد نیروگاه‌های بادی کشور را شکست.

‌به گزارش ایسنا، سید محمد صادق زاده، معاون وزیر نیرو و مدیرعامل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی در مراسمی که پیش از ظهر امروز با حضور مسئولین در دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان برگزار شد، تصریح کرد: رکورد نیروگاه‌های بادی کشور امروز توسط گروه مپنا  با راه‌اندازی و افزایش ظرفیت نیروگاه بادی کهک با بیش از 55 مگاوات ظرفیت شکسته شد.

وی افزود: امیدواریم این روند رو به رشد سرعت بگیرد و در سال آینده شاهد افتتاح نیروگاه 100 مگاواتی باشیم، همان‌طور که امسال در این حوزه عملکرد خوبی در کشور اتفاق افتاده است.
معاون وزیر با بیان اینکه ما در کنار نفت و گاز می‌توانیم از انرژی خورشیدی و باد استفاده کنیم یادآور شد: حرکت بخش خصوصی برای توسعه انرژی تجدید پذیر از سال 94 رشد چشمگیری داشته است به‌طوری‌که ظرفیت انرژی تجدید پذیر کشور را به 340 مگاوات رسانده‌ایم و در سال آینده این میزان را به 600 تا 700 مگاوات برسانیم.
وی خاطرنشان کرد: این میزان انرژی تجدیدپذیر برای کشور مناسب نیست و کشور ما شایسته انرژی‎‌های بیشتری است، نرخ رشد انرژی تغییرپذیر در سال جاری با سیاست‌گذاری‌های جدید شتاب روزافزونی پیداکرده است و نسبت به سال گذشته 7 برابر شده است.
صادق زاده تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود نرخ رشد در سال آینده 4 برابر شود و ادامه پیدا کند تا به هزار مگاوات برسیم، حرکت به سمت منابع انرژی تجدیدپذیر در کشور شروع‌شده است و بازار خوبی در این عرصه شکل‌گرفته است.
وی اظهار کرد: این صنعت امروز بازار دارد و هدف بعدی ما ایجاد اشتغال و به‌کارگیری دانش و تخصص دانشمندان ایرانی است، اگر محصولات دانش‌بنیان ایرانی در ساخت نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر استفاده شود قیمت برق خریداری‌شده 30 درصد افزایش خواهد یافت.
معاون وزیر نیرو یادآور شد: در آیین‌نامه هیئت‌وزیران یک‌بند در نظر گرفته‌شده است که اگر محصولات ایرانی و دانش‌بنیان در ساخت نیروگاه استفاده شود تا سقف 30 درصد قیمت تضمینی خرید برق را افزایش می‌دهیم.
وی خاطرنشان کرد: نزدیک یک سال طول کشید تا این بند آیین‌نامه هیئت وزیران به عنوان دستورالعمل افزایش قیمت تضمینی خرید برق با بومی‌سازی دانش و فناوری به مرحله اجرا برسد، بر همین اساس بساری از نیروگاه‌ها در قدم اول به دنبال استفاده از تجهیزات داخلی هستند.
صادق زاده اظهار کرد: امیدواریم این طرح سبب توسعه دانش و اشتغال ایرانی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر شود.
نیروگاه بادی 70 مگاواتی روستای سیاه‌پوش در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد

فریدون همتی استاندار قزوین نیز در ادامه این مراسم تصریح کرد: نیروگاه بادی تجدیدپذیر کهک با تولید 55 مگاوات انرژی بادی به ثمر رسید، همچنین نیروگاه بادی 70 مگاواتی روستای سیاه‌پوش نیز در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.
وی افزود: خوشبختانه امروزه یک جریانی بسیار خوب و امیدوارکننده در دانشگاه‌ها و بخش صنعت و کشاورزی کشور در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان ایجادشده است که افقی بسیار روشن برای آینده کشور ترسیم می‌کند.
استاندار تصریح کرد: نیروگاه بادی کهک با بیش از 80 درصد از تجهیزات داخلی به بهره‌برداری رسیده است که این امر نشان‌دهنده این است که نیروهای متخصص کشور در زمینه‌های مختلف فعال هستند و مصداق بارز اقتصاد مقاومتی را تحقق بخشیده‌اند.
وی تأکید کرد: قزوین استان صنعتی است و ما خوشحالیم که این صنایع امروز به سمت استفاده از تکنولوژی روز و ساخت کالای دانش‌بنیان متمایل شده است و اکثر واحدهای تولیدی با مهندسی معکوس و استفاده از دانش بومی و تجهیزات ساخت ایران روند صعودی و رشد خوبی به خود گرفته است.

لینک دانلود
حجم فایل

دیدگاه ها بسته شده اند .