خاله فر

در مصاحبه تفصیلی فارس

وضعیت بیمارستان‌های تأمین اجتماعی استان قزوین بررسی شد

خبرگزاری فارس: وضعیت بیمارستان‌های تأمین اجتماعی قزوین بررسی شد

مدیردرمان تأمین اجتماعی استان قزوین در گفت‌وگوی تفصیلی با فارس وضعیت بیمارستان‌های تأمین اجتماعی را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، حوزه درمان و سلامت از مهم‌ترین موضوعات محسوب می شود چراکه اهمیت و جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص می‌دهد و زندگی انسان در گرو سلامت است.

با رشد تکنولوژی در دنیای امروز شیوع بیماری‌های بسیاری در بین انسان توسعه یافته است که برای درمان و مقابله با آن می‌توان از روش‌های نوین استفاده کرد.

سازمان تأمین اجتماعی از سازمان‌هایی است که با اجرای سیاست‌های مختلف توانسته بخشی از مشکلات مردم را در حوزه سلامت حل کند که البته سازمان تأمین اجتماعی استان قزوین هم از این امر بی‌بهره نیست.

برای بررسی بیشتر فعالیت‌های سازمان تأمین اجتماعی استان قزوین و وضعیت بیمارستان‌های این سازمان مصاحبه‌ای را با محمدصادق بابایی مدیر درمان تأمین اجتماعی استان قزوین در دفتر خبرگزاری فارس ترتیب داده‌ایم که در ادامه از نظر می‌گذرد.

فارس: تعداد مراکز و بیمارستان‌های فعال استان قزوین را بیان کنید.

باتوجه به اینکه این استان به لحاظ صنعتی قدمت 50 ساله را به خود اختصاص می‌دهد، حوزه درمان تأمین اجتماعی استان قزوین در دو بخش فعال بوده که یک بخش آن به صورت مستقیم و با فعالیت نیروهای بیمارستان رازی با 256 تخت و بیمارستان تأمین اجتماعی شهرستان تاکستان با 106 تخت است.

8 مرکز درمانی در سطح شهر و شهرستان‌های استان قزوین از جمله شهر الوند، محمدیه، شهرستان آبیک و بوئین‌زهرا، یک کلینیک تخصصی در شهرستان تاکستان و دو مرکز تخصصی هم در استان قزوین به ویژه کلینیک شهید بهشتی و سینا فعال است.

فارس: میانگین آمار مراجعه کنندگان به دو بیمارستان رازی شهر قزوین و تأمین اجتماعی شهرستان تاکستان چقدر است؟

طی سال گذشته، یک میلیون نفر به این دو بیمارستان مراجعه کرده‌اند که 35 هزار نفر از آنها بستری و بالای 20 هزار نفر عمل جراحی شدند و نمونه این اقدامات شامل بخش‌های مختلفی از جمله تعویض مفصل زانو و سایر اعمال جراحی به ویژه عمل جراحی گوش، حلق، بینی، اعصاب، چشم، اورولوژی و کلیه بوده است؛ در این مدت یک و نیم میلیون نفر هم به صورت سرپایی درمان شده‌اند.

گفتنی است که در حوزه دسترسی به تخت‌های بیمارستانی جزو بیمارستان‌هایی هستیم که بیشترین آمار را به خود اختصاص می‌دهد.

فارس: سیاست‌های سازمان تأمین اجتماعی استان قزوین در حوزه بهسازی تجهیزات مراکز چیست؟

با نگاه خوب مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی به این سازمان اقدامات مناسبی از سوی مدیر عامل در حوزه تجهیزات پزشکی، جذب متخصصان مربوطه و فرآیندهایی که در ارتقای سلامت و بهبود درمان مردم به ویژه بیماری‌های صعب‌العلاج از جمله شیمی‌درمانی، سرطانی، کلیوی، ام.اس و سایر بیماری‌های صعب‌العلاج داروهایی که مصرف می‌کردند انجام شده است؛ نزدیک به 90‌درصد حق بیمه بیماران صعب‌العلاج توسط سازمان تأمین اجتماعی تأمین شده است که این امر موجب کاهش هزینه‌ها می‌شود.

در حوزه اتوماسیون جزو پنج استانی بودیم که برای بیماران مزمن پرونده الکترونیک تشکیل دادیم و این پرونده که پیش مقدمه تشکیل پرونده سلامت برای آغاز کار در درمان های سرپایی است نقش اثرگذاری را در درمان مستقیم بیماری‌ها از جمله بیماران فشار خون، قلبی، دیابت و اعصاب دارد.

نسخه الکترونیک و حذف دفترچه تا پایان سال جاری در استان قزوین صورت می‌گیرد که این حرکت نقش کلیدی را برای درمان و اثربخشی بیماران در حوزه درمان سرپایی دارد.

فارس: آیا اجرای سیاست های یاد شده توانسته رضایت بیماران را جلب کند؟

در بسیاری از زمینه‌ها بیمارستان تأمین اجتماعی شهرستان تاکستان توانسته رتبه‌های مناسبی را به خود اختصاص دهد و بیمارستان رازی استان قزوین هم به عنوان بیمارستان دوستدارمادر از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی این استان انتخاب شده است.

باتوجه به اینکه بخش سی‌تی‌اسکن بیمارستان رازی جزو مجهزترین سی‌تی‌اسکن های دنیا محسوب می‌شود، این بخش تا پایان سال آینده مجهز شده و ارتقا می‌یابد؛ در سال جاری تخت‌های ویژه این بیمارستان در بخش سی‌سی‌یو از 6 تخت به 12 تخت افزایش یافته و 10 تخت سی‌سی‌یو جدید هم در این بیمارستان راه‌اندازی شده است.

تجهیز بیمارستان‌های تأمین اجتماعی به دستگاه اکسیژن‌ساز با دو دستگاه در بیمارستان رازی شهر قزوین و یک دستگاه در بیمارستان تأمین اجتماعی شهرستان تاکستان با خلوص 99.6 درصد از مهم ترین اقدامات انجام شده است که با این اقدام به سمت بیمارستان‌های هوشمند حرکت می‌کنیم.

سیاست‌های سازمان تأمین اجتماعی فرصتی برای بیمه شدگان تأمین اجتماعی است تا مشکلات آنها در این سازمان حل شود.

بیمارستان تأمین اجتماعی شهرستان تاکستان در سال گذشته در مجموع واحدهای درمان کشور به عنوان تنها بیمارستان موفق به اخذ لوح سبز شد.

فارس: چه سیاست‌هایی برای تکریم بیماران در این سازمان انجام می شود؟

یک طرح در بیمارستان‌ تأمین اجتماعی شهرستان تاکستان اجرا می‌شود که در این طرح بعد از ترخیص بیمار یک همراه به عنوان ماما یا بهیار وی را معاینه می‌کند تا بیمار مشکلی نداشته باشد و در صورت بروز مشکل بیمار دوباره به بیمارستان بر می‌گردد.

ارتقای هتلینگ بیمارستان تأمین اجتماعی شهرستان تاکستان در سال گذشته انجام شده و این امر در سال جاری هم برای بیمارستان رازی صورت می‌گیرد و البته ناگفته نماند که اصلاح ساختار اورژانس از نظر تجهیزات و فضای فیزیکی در حال بررسی است.

یکی از سیاست‌های ارزشمند سازمان تأمین اجتماعی این است که پزشکان متخصص، خودشان معاینه و ویزیت بیمار را انجام می‌دهند که این پزشکان وضعیت صفرتا‌صد بیمار را کنترل می‌کنند.

فارس: چه تعداد بیمارستان و مراکز تأمین اجتماعی در استان قزوین فعال است؟

آمار متخصصان بیمارستان تأمین اجتماعی شهرستان تاکستان و شهر قزوین شامل 56 متخصص مرد و 24 متخصص زن، پزشک عمومی و داروساز شامل 65 نفر مرد و 39 نفر خانم هستند؛ مجموع این آمار در دو بیمارستان تأمین اجتماعی شهرستان تاکستان و رازی شهر قزوین و مراکز درمانی شامل یکهزار و 356 نفر است که 70درصد آنها تحصیلات لیسانس را شامل می شوند.

فارس: سخن پایانی:

در گذشته بیماری که به روش شیمی‌درمانی درمان می‌شد هزینه‌های قابل توجهی (30 تا 40 میلیون تومان) را متحمل می‌شد که میزان هزینه در سال گذشته برای داروهای بیماران پیوندی یک‌میلیارد و 279 میلیون تومان است.

خدمات ارائه شده توسط درمان غیرمستقیم در قالب تبصره‌های بودجه طی سال گذشته در بخش‌های داروهای شیمی‌درمانی شامل 6 هزار و 438 نسخه، هزینه نسخه معادل 9 میلیارد و 491 میلیون تومان و هزینه پرداخت شده از سوی سازمان شامل 8 میلیارد و 313 میلیون تومان بوده است.

لینک دانلود
حجم فایل

دیدگاه ها بسته شده اند .