خاله فر

تاکستان tak85 picture-378 dsc01370 d-17 d-18ایران کوچک:

شهرستان تاکستان با داشتن 200هزار نفر جمعیت که در چهار بخش با عناوین بخش مرکزی،اسفرورین ،ضیاء آباد و خرمدشت و پنج شهر ،تاکستان ،  اسفرورین،ضیاء آباد ،خرمدشت و نرجه دارای میراث فرهنگی بی شمار ،صنایع دستی بعضاً بی بدیل و جاذبه های گردشگری بی نظیر می باشد.

در این شهرستان بیش از 160 اثر تاریخی به ثبت سازمان میراث فرهنگی رسیده است. در حال حاضر در فهرست آثار ثبت شده نام 18 ابنیه تاریخی به  چشم می خورد. در حال حاضر نیز بیش از 107 تپه و چند بنا کارهای مقدماتی جهت ثبت در سازمان میراث فرهنگی کشور انجام شده بزودی شماره ثبت را دریافت خواهند نمود.

این سرزمین به جهت موقعیت سوق الجیشی بودنش از دیر باز مورد توجه بئده و به نوعی یکی از حائز اهمیت ترین گواه این امر کاوش های اخیر در تپه شیزر در بخش ضیاء آباد شهرستان تاکستان می باشد که به عنوان شاهد مثال متقنی می تواند گویای مراودات فرهنگی،اجتماعی و تبادلات  اقتصادی اقوام مختلف ساکن عبوری از این منطقه باشد.

برجستگی تاریخی تپه های باستانی خله کوه ،تپه شیزرضیاء آباد و تپه نرگه که به استناد گمانه زنی ها،لایه نگاری ها،کاوش های دانشجویی و بعضاً سطحی صورت گرفته نشان از فرهنگ و تمدن چندین هزارساله قبل از میلاد دارد و این برجستگی خاص می تواند علاوه بر جذب گردشگر عام،پژوهشگران خاص از قبیل جامعه شناسان،مردم شناسان،باستان شناسان و …. را سمت این منطقه سوق دهد.

وجود اقوام مختلف با نژاد ها و زبان های متفاوت و بالطبع فرهنگ،آداب ،رسوم و …. مختلف می تواند محل تجمیع اضداد و زندگی مسالمت امیز همراه عشق و علاقه قومیت های مختلف به یکدیگر را به شکل عینی به گردشگران نشان دهد.اختلاط نژادی،زبانی و وام گیرهای واژگانی در زبان های نیزاز شاخص های اصلی مردم این شهرستان است.

شهرستان تاکستان از حیث زبان تات که به گواه زبانشناسان از زبان های ایران باستان است را می توان به ام القرای تات در جهان مطرح کرد و همین امر نیز از ویژگی برتر جهت جلب پژوهشگران زبان شناسی می تواند باشد.

خاک حاصلخیز ،آب فراوان ،نزدیکی به پایتخت و مطرح بودن به عنوان دروازه غربی ایران وجود شاخص های مهم و تاثیر گذار در خصوص فرایند راه های مراصلاتی و … توجه به تاکستان را از هر حیث منطقی و سودآور می کند.

وجود بیش از دو سوم باغات انگور استان قزوین در این شهرستان و مطرح بودن این شهر به عنوان سومین شهر کشور از حیث کمیت انگور و وجود پژوهشکده ژنتیک انگور که در خود بیش از 600نوع انگور موجود در دنیا را به عنوان کار پژوهشی در خود دارد می تواند به عنوان بانک ژنتیکی انگور کشور مطرح باشد.

جاذبه های طبیعی ،باد که در قالب واژگان ملایمتری می توان گفت نسیم های قوی تری هستند نیز از شاخص های این سرزمین است.

از حیث فرهنگ و تمدن نیز وجود استاد پدرام ،آثاری از قبیل آوای تات،منظومه جمیله و جمال و ترجمه منظوم نهج البلاغه و استاد محمد حسین طاهری با کلیات اشعار و منظومه آهای فرم و استاد شعبان لشگری ضیاء آبادی نقاش با سبک ابداعی خاص خودش به نام سبک وحشی فریاد و … همه و همه نشان از غنای فرهنگی و هنری این سرزمین و این خاک پاک است.

از حیث صنعت نیز شاخص های مهم در سوق یافتن تمرکز صنایع که برخی در جهان و در خاورمیانه حرف اول را می زنند نیز اهمیت و سوق الجیشی بودن این سرزمین را به همگان ثابت خواهند کرد.

به هر حال سرزمین تاکستان یا همان سرزمین خوشه های زرین که در خود یادگاران ارزشمند تاریخی رسوم باستانی و …. را دارد می تواند به عنوان یه ایران کوچک با نام شاخصه های ملی،مذهبی و حماسی آن جهت جلب و جذب گردشگران داخلی و خارجی مبتنی بر داشته هایش مطرح نمود.

به قلم فرج رحمانی(سیاسی)

این ایران کوچک شایسته توجه بیشتری است.

لینک دانلود
حجم فایل

دیدگاه ها بسته شده اند .