خاله فر

محیط‌بان منطقه حفاظت شده باشگل تاکستان:

منطقه حفاظت شده باشگل در تمام فصول سال پایش می‌شود

خبرگزاری فارس: منطقه حفاظت شده باشگل در تمام فصول سال پایش می‌شود

محیط‌بان منطقه حفاظت شده باشگل شهرستان تاکستان گفت: پایش منطقه حفاظت شده باشگل به صورت پیاده، موتوری و خودرویی در تمام فصول انجام می‌شود.

محمد اسلامی در حاشیه تور یک روزه مطبوعاتی خبرنگاران کشور به منطقه حفاظت شده باشگل استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار داشت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته مساحت منطقه حفاظت شده باشگل در حدود 24 هزار هکتار است که یک پنجم از مساحت منطقه حفاظت شده باشگل منطقه زون‌امن آن بوده که به عنوان منطقه زون امن منطقه حفاظت شده باشگل نامگذاری شده است.

وی عنوان کرد: بیشتر حیات‌ وحش در منطقه زون‌امن حفاظت شده باشگل وجود دارد و گونه حیات‌ وحش این منطقه آهو بوده و به عنوان گونه بارز در این منطقه است و منطقه حفاظت شده باشگل استان قزوین نخستین منطقه‌ای بوده که گونه آهو در این منطقه وجود دارد.

محیط‌بان منطقه حفاظت شده باشگل شهرستان تاکستان افزود: همچنین در این منطقه گونه‌های قوچ، میش، گراز، کفتار، روباه و گرگ هم وجود دارد و با توجه به آخرین سرشماری تعداد 280 تا 290 رأس قوچ‌ میش، تعداد 90 رأس آهو، تعداد 200 رأس گراز و از گربه‌سانان هم گربه وحشی و سپاه‌پوش در این منطقه وجود دارد.

اسلامی تصریح کرد: پایش منطقه حفاظت شده باشگل به صورت پیاده، موتوری و خودرویی در فصل‌های گرما و سرما انجام می‌شود و همچنین محیط‌بانان در نقاط حساس برای کنترل و مشاهده حیات‌وحش منطقه کمین زده و بیتوته می‌کنند.

این مسؤول خاطرنشان کرد: گونه‌های گیاهی و دارویی مختلف و متعدد در منطقه حفاظت شده باشگل وجود دارد که آویشن، کاکوتی و چای کوهی نمونه‌هایی از گونه‌های دارویی و گیاهی این منطقه است.

محیط‌بان منطقه حفاظت شده باشگل شهرستان تاکستان یادآور شد: این گونه‌های گیاهی که در منطقه حفاظت شده باشگل وجود دارد در مصارف دارویی و پزشکی قابل استفاده بوده اما مطالعات علمی بر روی گونه‌های گیاهی انجام نشده است.

اسلامی تصریح کرد: با توجه به اینکه از ورود افراد برای استفاده از گونه‌های گیاهی منطقه حفاظت شده باشگل به دلیل جلوگیری از آسیب‌ رساندن به حیات‌وحش و گونه‌های گیاهی ممانعت می‌شود به همین دلیل بیشتر گونه‌های گیاهی در منطقه زون‌امن حفاظت شده باشگل وجود دارد.

لینک دانلود
حجم فایل

دیدگاه ها بسته شده اند .