خاله فر

اولین دامنه تاکستانیها ||| برای من و تو و ما

هاست ارزان

سفر به سرزمین خوشه‌های زرین/ سیادهن ایران کجاست؟ + تصاوير

نوروز به کجا برویم؛

تاکستان که به سرزمین تات‌ها معروف بوده درگذشته «سیاده» یا «سیادهن» نامیده می‌شد.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تاکستان که به سرزمین تات‌ها معروف بوده در گذشته «سیاده»، «سیادن» یا «سیادهن» نامیده می‌شد. نام «سیادهن» بر روی یکی از کتیبه‌های دوران هخامنشی موسوم به پیوتین گرایا حک شده است. این کتیبه که از قدیمی‌ترین اسناد نوشتاری این شهرستان است، به زبان یونانی نوشته شده و هم اکنون در موزه شهر وین، نگهداری می‌شود.

شهرستان تاکستان در ۱۸۰ کیلومتری تهران و ۳۰ کیلومتری جنوب قزوین قرار دارد. شهرستان تاکستان با داشتن بیش از ۳۵ هزار هکتار باغ انگور دومین شهر تولید کننده انگور در کشور به شمار می‌رود و به همین منظور نام این شهر به طور رسمی از سیادن به تاکستان تغییر یافت.

زبان اصلی این شهرستان تاتی است. اما در کنار آن زبان‌های کردی، ترکی، و لری نیز رایج است. تات بازمانده‌ای از اعماق تاریخ با رنگ بوی فرهنگ کهن و پیشینه‌دار ماد، پیشینه‌ای به عمق پیچیدگی زبان و آداب رسوم و جشن‌ها و باورهای این منطقه دارد.
سفر به سرزمین خوشه‌های زرین/ سادهن ایران کجاست؟ + تصاوير
این منطقه مسیر عبور جاده قدیمی، پر رفت‌ و آمد و جهانی ابریشم بوده که سران معروف جهان برای تصاحب آن جنگ‌های زیادی کرده‌اند.
قلعه دختر یکی از قلعه‌های بزرگ و مهم شهرستان تاکستان است که در ۲۰ کیلومتری تاکستان و در ۳ کیلومتری روستایی به نام آبکلو از بخش ضیاآباد قرار دارد. این قلعه بر روی کوه سنگی بزرگ و منفردی که بر تمام نواحی اطراف مسلط است، جا خوش کرده است.
بقایای بر جای مانده نشان می‌دهد که این بنا دژ عظیم و شکوهمندی بوده است که به دوره ساسانی تعلق دارد و از کیلومترها مسافت قابل مشاهده است. از بلندی این کوه می‌توان تمامی نواحی پیرامون را تا فاصله دوردست مشاهده کرد. ترکیب شگفت‌آور سنگ لاشه با آجر و فرو‌رفتگی‌ها و برجستگی‌های هماهنگ در سطح دیواره‌ها، تزئینات بسیار زیبا و مقرنس از جمله زیبایی‌ها و طرح‌های این اثر تاریخی است.
سفر به سرزمین خوشه‌های زرین/ سادهن ایران کجاست؟ + تصاوير
یکی دیگر آثار تاریخی تاکستان، تپه باستانی نرگه است. این تپه به درازای ۲۲۰ متر و پهنای ۱۸۰متر و بلندی ۲۶ متر از سطح زمین می‌باشد. این تپه کهن در درون دشت هموار تاکستان و در نزدیکی شامی شاپ تاکستان و یک آبادی به همین نام قرار گرفته است. این آبادی امروز تبدیل به شهر شده است. شهری کوچک اما زیبا. آثار بدست آمده از این تپه مربوط به عمق ۵/۸ متر است و به هزاره نخست میلادی تا عصر صفوی تعلق دارد. نام این ناحیه در عصر ساسانی هرگه بوده، بعداً به نرگه به معنای شکار گاه آهو  تبدیل شده و سپس با نفوذ خط عربی  واژه نرگه به صورت نرجه درآمده است.
سفر به سرزمین خوشه‌های زرین/ سادهن ایران کجاست؟ + تصاوير
تاکستان در باختر قزوین واقع شده و عوامل اقتصادی از جمله آب و هوای مناسب، حاصل‌خیزی خاک و دسترسی به آب مورد نیاز برای کشاورزی سبب گسترش و توسعه اقتصادی تاکستان شده است. همچنین تاکستان با داشتن بیش از ۲۰۰واحد صنعتی بزرگ و کوچک، ذخائر بزرگ معدنی و یک مجتمع و شهرک صنعتی به عنوان دومین شهر مهم صنعتی استان نیز محسوب می‌گردد.

لیست 20کانال تلگرامی برتر سال1395 تاکستان

لیست کانال های تاکستان به ترتیب تعداد عضوتا پایان اسفند 1395(صفحه1از1) تهیه کننده:  www.khaalefer.com
1 انگور وکشمش ایران takestanorganic 4370 18/6 https://t.me/angorIran
2 سیادن تاتُون Backer_Siyadenij 3200 14/1 https://t.me/siyadenij
3 دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان 2020 4/0 https://t.me/tiauch
4 کانال خبری ضیاءآباد mohsenlashgar 1520 6/4 https://t.me/ziaNN
5 صدای تات sedayetat 1450 6/4 https://t.me/sedaye_tat
6 کانال رسمی هیأت مکتب العباس 1200 3/9 https://t.me/maktabalabbas123
7 تاکستان.اخبارآموزش وپرورش Ravabete_omoomi_ap_takestan 1135 4/2 https://t.me/medu_tak
8 مشاوره ؛ پدرام pedram_counselling 1085 7/6 https://t.me/counsellingpedram
9 نوای قاقازان nikuadmin 1075 8/6 https://t.me/navay_gagazan
10 خبر فوری 1055 4/2 https://t.me/takkhabar
11 بهمن طاهرخانی 860 3/3 https://t.me/bahmantaherkhani
12 اهالی شهر تاکستان mtaherporan 850 8/4 https://t.me/takestan028
13 شنستق سفلی Ly092 730 9/2 https://t.me/shenastagh
14 شنستق (چینسته) HosseinAmiri 730 5/7 https://t.me/shenastaq
15 پایگاه خبری تاک پرس Rahmani270 710 3/5 https://t.me/takpressnews
16 TIARATDFHADI TIARATDFHADI2014 550 17/2 https://t.me/TIARATDFHADI
17 کامپیوتر نور ersaldarkhast 540 5/0 https://t.me/noortak
18 نیازمندیهای بازارتاکستان khaalefer 455 10/7 https://t.me/takestanbazar
19 رادکان ‘ مهد تاریخ و تمدن Ma4814 430 4/6 https://t.me/TamadonRadekan
20 گروه پرشین تولز 420 3/2 https://t.me/persiantools7
اسپانسر : کانال نیازمندیهای بازار تاکستان  takestanbazar@

تصویب ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی بودجه عملیاتی سال آینده کشور/زمینه های ایجاد اشتغال در برنامه ششم هموار شده است

تصویب ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی بودجه عملیاتی سال آینده کشور/زمینه های ایجاد اشتغال در برنامه ششم هموار شده است

سرویس حوزه انتخابیه
رییس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه، مجلس با اشاره به تصویب ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی بودجه عملیاتی سال آینده کشور، گفت:زمینه های ایجاد اشتغال در برنامه ششم هموار شده است.
چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۶

تصویب 400 هزار میلیارد تومانی بودجه عملیاتی سال آینده کشور/زمینه های ایجاد اشتغال در برنامه ششم  هموار شده است

حمیدرضا حاجی بابایی که به دعوت جبهه  مردمی نیروهای انقلابی در تاکستان حضور یافته بود؛ با بیان اینکه بودجه عملیاتی سال آینده 400 هزار میلیارد تومان مصوب شده است، گفت: با توجه به این بودجه، کشور با مشکل درآمدزایی روبه‌رو نیست، باید از هزینه‌های اضافی کاسته شود.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، در جمع مردم شهر تاکستان، افزود: امروز دنیا دارای دو قطب است که در یک سوی آن اسلام به رهبری ایران قرار دارد و در طرف مقابل رقبا که آمریکا سردمدار آن بوده اند، قرار گرفته است.

وی ادامه داد: استکبار جهانی به ویژه آمریکا فشارهای بسیاری بر ایران وارد می‌کند اما مردم کشور با تمام سختی‌های موجود از انقلاب دست برنداشتند؛ مردم از انقلاب اسلامی گله ندارند و این گله بر برخی مسؤولان وارد است که نظام جمهوری اسلامی را زیر سؤال می‌برند.

رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس شورای اسلامی گفت: مسؤولان خدمتگزار باید به نظام و مردم خدمت کنند و یکی از دلایل اصلی انقلاب این بود که درد دیگران، درد مسؤولان باشد.

حاجی‌بابایی با اشاره به جنگ جمل اضافه کرد: دلیل شکل‌گیری این جنگ افراد زیاده‌خواهی بودند که سهم بیشتری از بیت‌المال می‌خواستند اما امیرالمؤمنین علی‌(ع) دست رد به سینه آن‌ها زد و مقابل این افراد ایستادگی کردند که این کینه منجر به جنگ جمل شد و امروز فاصله طبقاتی موجود در جامعه با عدالت امیرالمؤمنین علی(ع) همخوانی ندارد که باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

رئیس کمیسیون ولایی مجلس ادامه داد: تمام تعاریف وقوانین برای ایجاد اشتغال و رفع بحران اشتغال از قبیل نیروی انسانی، صنعت و سرمایه مورد نیاز آماده کردیم، اما مشکلاتی که برخی به وجود می‌آورند موجب عدم رفع بحران اشتغال است.

حاجی‌بابایی تصریح کرد: در سال 91 تمام بودجه عملیاتی کشور 104 هزار میلیارد تومان بود و بودجه عملیاتی سال آینده 400 هزار میلیارد تومان مصوب شده است، پس کشور با مشکل درآمدزایی روبه‌رو نیست، باید هزینه‌های اضافی کاسته شود.

رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رفع موانع موجود با جناح‌ بندی امکان پذیر نیست ، همه باید یک دل شوند و زیر پرچم جمهوری اسلامی ایران به مردم خدمت کنند و در این میان مشکل اساسی کشور این است، سیاست‌هایی که رهبر معظم انقلاب تعیین می‌کند، اجرایی نمی‌شود، که بایدمسؤولان این سیاست‌ها را سرلوحه کار خود قرار دهند./

پایان پیام

جمعیت شهرستان تاکستان به 172 هزار و 636 نفر رسید.

جمعیت استان قزوین به یک میلیون و 273 هزار نفر رسید

قزوین-ایرنا- براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95، جمعیت استان قزوین به یک میلیون و 273 هزار و 761 نفر رسیده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، این پایش که از سوی معاونت آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی قزوین تهیه شده و به طور اختصاصی در اختیار خبرگزاری جمهوری اسلامی استان قزوین قرار گرفته است، نشان می دهد 650 هزار و 499 نفر از جمعیت استان را مردان و 623 هزار و 262 نفر را نیز زنان تشکیل داده اند.
براساس نتایج به دست آمده، میزان خانوارهای استان نیز 397 هزار و 165 خانوار است.
952 هزار و 149 نفر از جمعیت استان قزوین در نقاط شهری و 321 هزار و 610 نفر نیز در نقاط روستایی زندگی می کنند.
به لحاظ خانوار نیز 295 هزار و 19 خانوار استان قزوین در شهرها و 102 هزار و 144 خانوار نیز در روستاها اقامت دارند.

** قزوین پرجمیعت ترین شهرستان استان
به لحاظ تفکیک شهرستانی جمعیت استان، قزوین در سرشماری امسال با اختصاص 596 هزار و 932 نفر عنوان پرجمعیت ترین شهرستان استان را بار دیگر به خود اختصاص داده است و شهرستان البرز نیز با 242 هزار و 865 نفر در جایگاه بعدی قرار دارد.
آمار به دست آمده نشان می دهد نزدیک به نیمی از جمعیت استان در شهرستان قزوین زندگی می کنند.
براساس نتایج سرشماری امسال همچنین جمعیت شهرستان های تاکستان 172 هزار و 636 نفر، بوئین زهرا 122 هزار و 994 نفر، آبیک 94 هزار و 536 نفر و آوج نیز 43 هزار و 798 نفر بوده است.

** افزایش نرخ رشد متوسط سالانه جمعیت در استان قزوین نسبت به سرشماری سال 90
با نتایج به دست آمده در سرشماری سال جاری، متوسط رشد سالانه جمعیت در پنج سال گذشته (فاصله بین 2 سرشماری) در استان قزوین 1.17 درصد به ثبت رسیده که این رقم در کشور 1.24 درصد بوده است.
نرخ متوسط رشد سالانه جمعیت در سرشماری سال 90 در استان قزوین 1.0 درصد بوده است.
تراکم جمعیت (نفر در کیلومتر مربع) در استان قزوین نیز 81.8 نفر اعلام شده که این رقم در کشور 49.1 نفر بوده است.
تراکم جمعیت استان قزوین در سرشماری سال 90، 77.2 نفر در هر کیلومتر مربع اعلام شده بود.
میزان باسوادی استان قزوین نیز در سرشماری امسال 88.6 درصد تعیین شده است که از متوسط کشور بالاتر است.
نرخ باسوادی در کشور در سرشماری امسال 87.6 درصد اعلام شده است.
نرخ باسوادی مردم استان قزوین در سرشماری سال 90، 84.1 درصد بود.
بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 90، جمعیت استان قزوین یک میلیون و 201 هزار و 565 هزار نفر شامل 609 هزار و 804 نفر مرد و 591 هزار و 761 نفر زن بوده است.
مقایسه این رقم با آمار جدید، از افزایش 72 هزار و 196 نفری جمعیت استان قزوین حکایت دارد.
3013
انتشار دهنده: رضا اولادی

انتهای پیام /*

 

تیم تاکستان نایب قهرمان مسابقات پاور لیفتینگ شد

تیم تاکستان نایب قهرمان مسابقات پاور لیفتینگ شد

 
شناسهٔ خبر: 3930792 –
قزوین- مسابقات پاورلیفتینگ انتخابی تیم ملی با قهرمانی تیم شیراز و نایب قهرمانی تاکستان به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، مسابقات پاورلیفتینگ انتخابی تیم ملی که به میزبانی تاکستان به مدت ۵ روز برگزار شده بود امروز یکشنبه با قهرمانی تیم شیراز و نایب قهرمانی میزبان به پایان رسید.

هادی طاهرخانی رئیس هیئت پرورش اندام و قویترین مردان تاکستان در پایان این مسابقات به خبرنگار مهر اظهارداشت: درمسابقات قویترین مردان تاکستان ۲۴۵ شرکت کننده از ۲۷ استان شرکت داشتند که نفرات برتر هر رده سنی به مسابقات جهانی و آسیایی اعزام خواهند شد.

طاهرخانی تصریح کرد: مسابقات کلاسیک جایزه بزرگ به عنوان معتبرترین مسابقات رسمی فدراسیون است که در این دوره در۴ رده سنی نوجوانان، جوانان، بزرگسالان، مستریک و مستر دو پیگیری شد.

وی افزود: نکته قابل توجه این مسابقات که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان برگزار شد درخشش ورزشکاران تاکستان با کسب دو مقام اولی در رده های سنی پیشکسوتان الف و ب و چهار مقام سومی بود.

مجید نظرخانی رئیس کمیته انضباطی پاورلیفتینگ جمهوری اسلامی ایران هم برگزاری مسابقات را طبق قوانین AWPC بیان کرد و گفت: این دوره از مسابقات از نظر تعداد و کیفیت شرکت کنندگان و همچنین امکانات میزبانی در سطح بالایی قرار داشت.

وی بیان کرد:دراین مسابقات رکودهای خوبی ثبت شد که بیانگر آمادگی مطلوب ورزشکاران این دوره است.

نظرخانی اظهارداشت: فدراسیون پاورلیفتینگ کشور شش برنامه اعزامی دارد که طبق تقویم فدراسیون جهانی برگزار خواهد شد و برای هر شش اعزام اردوی آماده سازی در نظر گرفته شده است.

بابک قضبانی مربی تیم ملی قویترین مردان کشور هم با اشاره به سطح بالای  مسابقات و تعداد بی سابقه شرکت کننده در این دوره از مسابقات دلیل افول پاورلیفتینگ در  سال‌های اخیر را چند شاخه شدن آن بیان کرد.

وی ادامه داد: رشته پاورلیفتینگ در حال حاضر چند دسته است که هرکدام توسط یک نفر اداره می‌شود و همین موضوع باعث چنددستگی و تفکیک قهرمانان از هم شده است.

ادای احترام وزیر نیرو به شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان

دوشنبه 23 اسفند 1395 – 16:03
وزیر نیرو در تاکستان

حمید چیت چیان وزیر نیرو با حضور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان به مقام شامخ شهدای گمنام این دانشگاه ادای احترام کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، در محل دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان دو شهید گمنام به خاک سپرده شده است که همزمان با هفته گرامیداشت مقام شهدا وزیر نیرو با حضور بر مزار این شهدای گمنام به آنها ادای احترام کرد.

وزیر نیرو برای شرکت در مراسم افتتاح نیروگاه 55 مگاواتی بادی «کهک» تاکستان به استان قزوین سفر کرده است.

نیروگاه بادی 100 مگاواتی کهک با ضریب ظرفیت 40 درصد و با وسعت مطالعاتی چهار هزار و 223 هکتار به عنوان نخستین مزرعه بادی مگاواتی در کشور از سوی گروه مپنا در حال توسعه و تکمیل است.

آیین افتتاحیه نیروگاه 55 مگاواتی مپنا با حضور چیت چیان وزیر نیرو، استاندار و نمایندگان تاکستان و بویین زهرا، فرماندار تاکستان و مدیران شرکت مپنا در دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان و به میزبانی کلینیک تحقیقات انرژی ERC این واحد دانشگاهی برگزار شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان نیز با ابراز خرسندی از حضور مقامات عالی رتبه در دانشگاه از توانمندهای دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان و فعالیت‌های ERC آن نام برد و ابراز امیدواری کرد ظرفیت‌های دانشگاه در حوزه انرژی بتواند در خدمت توسعه کشور قرار بگیرد.

دکتر عباس جهان بخشی افزود: در راستای سیاست‌های دانشگاه در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان ،ERC با بهره‌مندی از استادان و پژوهشگران و دانشجویان شاغل به تحصیل مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های مرتبط با انرژی با انجام پژوهش‌های کاربردی در این حوزه به دنبال تحکیم جایگاه خود در صنایع مرتبط است که می توان دستاوردهای ERC در حوزه انرژی، از ساخت انواع توربین‌های عمود محور بادی مولد برق، دستگاه سبز تولید برق و بیو گاز از زباله، طراحی و ساخت سیستم ورتکس تیوپ در تولید انرژی در شرایط افت فشار سیال، دستگاه خشک کن خورشیدی میوه و موارد دیگر نام برد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان یادآور شد: «تاکنون دو همایش در سطح ملی توسط کلینیک تحقیقات انرژی ERC این دانشگاه برگزار شده است.»

نیروگاه بادی کهک رکورد کشور را شکست

31609.jpg

معاون وزیر نیرو گفت: نیروگاه بادی کهک با ظرفیت 55 مگاوات رکورد نیروگاه‌های بادی کشور را شکست.

‌به گزارش ایسنا، سید محمد صادق زاده، معاون وزیر نیرو و مدیرعامل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی در مراسمی که پیش از ظهر امروز با حضور مسئولین در دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان برگزار شد، تصریح کرد: رکورد نیروگاه‌های بادی کشور امروز توسط گروه مپنا  با راه‌اندازی و افزایش ظرفیت نیروگاه بادی کهک با بیش از 55 مگاوات ظرفیت شکسته شد.

وی افزود: امیدواریم این روند رو به رشد سرعت بگیرد و در سال آینده شاهد افتتاح نیروگاه 100 مگاواتی باشیم، همان‌طور که امسال در این حوزه عملکرد خوبی در کشور اتفاق افتاده است.
معاون وزیر با بیان اینکه ما در کنار نفت و گاز می‌توانیم از انرژی خورشیدی و باد استفاده کنیم یادآور شد: حرکت بخش خصوصی برای توسعه انرژی تجدید پذیر از سال 94 رشد چشمگیری داشته است به‌طوری‌که ظرفیت انرژی تجدید پذیر کشور را به 340 مگاوات رسانده‌ایم و در سال آینده این میزان را به 600 تا 700 مگاوات برسانیم.
وی خاطرنشان کرد: این میزان انرژی تجدیدپذیر برای کشور مناسب نیست و کشور ما شایسته انرژی‎‌های بیشتری است، نرخ رشد انرژی تغییرپذیر در سال جاری با سیاست‌گذاری‌های جدید شتاب روزافزونی پیداکرده است و نسبت به سال گذشته 7 برابر شده است.
صادق زاده تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود نرخ رشد در سال آینده 4 برابر شود و ادامه پیدا کند تا به هزار مگاوات برسیم، حرکت به سمت منابع انرژی تجدیدپذیر در کشور شروع‌شده است و بازار خوبی در این عرصه شکل‌گرفته است.
وی اظهار کرد: این صنعت امروز بازار دارد و هدف بعدی ما ایجاد اشتغال و به‌کارگیری دانش و تخصص دانشمندان ایرانی است، اگر محصولات دانش‌بنیان ایرانی در ساخت نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر استفاده شود قیمت برق خریداری‌شده 30 درصد افزایش خواهد یافت.
معاون وزیر نیرو یادآور شد: در آیین‌نامه هیئت‌وزیران یک‌بند در نظر گرفته‌شده است که اگر محصولات ایرانی و دانش‌بنیان در ساخت نیروگاه استفاده شود تا سقف 30 درصد قیمت تضمینی خرید برق را افزایش می‌دهیم.
وی خاطرنشان کرد: نزدیک یک سال طول کشید تا این بند آیین‌نامه هیئت وزیران به عنوان دستورالعمل افزایش قیمت تضمینی خرید برق با بومی‌سازی دانش و فناوری به مرحله اجرا برسد، بر همین اساس بساری از نیروگاه‌ها در قدم اول به دنبال استفاده از تجهیزات داخلی هستند.
صادق زاده اظهار کرد: امیدواریم این طرح سبب توسعه دانش و اشتغال ایرانی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر شود.
نیروگاه بادی 70 مگاواتی روستای سیاه‌پوش در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد

فریدون همتی استاندار قزوین نیز در ادامه این مراسم تصریح کرد: نیروگاه بادی تجدیدپذیر کهک با تولید 55 مگاوات انرژی بادی به ثمر رسید، همچنین نیروگاه بادی 70 مگاواتی روستای سیاه‌پوش نیز در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.
وی افزود: خوشبختانه امروزه یک جریانی بسیار خوب و امیدوارکننده در دانشگاه‌ها و بخش صنعت و کشاورزی کشور در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان ایجادشده است که افقی بسیار روشن برای آینده کشور ترسیم می‌کند.
استاندار تصریح کرد: نیروگاه بادی کهک با بیش از 80 درصد از تجهیزات داخلی به بهره‌برداری رسیده است که این امر نشان‌دهنده این است که نیروهای متخصص کشور در زمینه‌های مختلف فعال هستند و مصداق بارز اقتصاد مقاومتی را تحقق بخشیده‌اند.
وی تأکید کرد: قزوین استان صنعتی است و ما خوشحالیم که این صنایع امروز به سمت استفاده از تکنولوژی روز و ساخت کالای دانش‌بنیان متمایل شده است و اکثر واحدهای تولیدی با مهندسی معکوس و استفاده از دانش بومی و تجهیزات ساخت ایران روند صعودی و رشد خوبی به خود گرفته است.

استاندار: سهمیه خرید کشمش قزوین باید افزایش پیدا کند

ایرنا – استاندار: سهمیه خرید کشمش قزوین باید افزایش پیدا کند

استاندار: سهمیه خرید کشمش قزوین باید افزایش پیدا کند

قزوین-ایرنا-استاندار قزوین گفت: با توجه به اینکه قزوین قطب نخست تولید کشمش کشور است باید با رایزنی با مسئولان ملی، سهمیه خرید کشمش باغداران استان توسط دولت را افزایش داد.

به گزارش ایرنا، فریدون همتی چهارشنبه شب در نشست پیگیری مصوبه های سفر کاروان تدبیر و امید به استان قزوین در حوزه کشاورزی، افزود:امسال 600 میلیارد ریال یارانه برای خرید کشمش در کل کشور تخصیص یافته و سهم استان در این خصوص کمتر از پیش بینی لازم تعیین شده و باید افزایش پیدا کند.
وی اضافه کرد: برای افزایش سهم یارانه تخصیصی کشمش به استان در مراجع کشوری یا باید بر مبنای خرید کشمش از استان توسط سازمان تعاونی کشور در سال 93 و یا بر مبنای میزان تولید کشمش در سال های 91 تا امسال اقدام کرد.
استاندار قزوین ادامه داد: امیدواریم با استفاده از این 2 روش،60 درصد از مقدارخرید و به همین میزان نیز اعتبار تخصیصی خرید کشمش توسط دولت در کشور به قزوین اختصاص یابد.
وی اظهار کرد: با توجه به پیش رو بودن سال نو، امیدواریم با تامین بخشی از اعتبار لازم برای خرید کشمش باغداران قزوینی، بتوان ظرف چند روز آینده در این زمینه اقدام کرد.
استاندار قزوین ادامه داد: در همین راستا باید در هفته آینده بخشی از اعتبار لازم به منظور خرید کشمش باغداران قزوینی توسط تعاونی روستایی و سازمان جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی استان تامین شود تا با خرید کشمش باغداران، دغدغه و نگرانی این قشر مرتفع شود.
وی در ادامه خواستار راه اندازی هرچه زودتر صندوق کشمش در استان شد و اظهار داشت: واریز یارانه کشمش به این صندوق می تواند زمینه اجرای طرح هایی در رابطه با حمایت از تولیدکنندگان این محصول را فراهم کند.
همتی با اشاره به رتبه نخست قزوین در تولید کشمش کشور ظرف سال های اخیر، ادامه داد:براساس آمار، 23 هزار تن کشمش در سال 93 از استان قزوین و 15 هزار تن نیز از کل کشور خریداری شد و بر اساس آمار همین سال، 70 درصد کل کشمش کشور در استان قزوین تولید شده است.
استاندار قزوین ادامه داد: با توجه به این آمار می توان میزان سهمیه استان از خرید کشمش توسط دولت را به 60 درصد افزایش داد.
وی یادآور شد: با تلاش های صورت گرفتهف نخستین استانی بودیم که یارانه کشمش را پیگیری و به ثمر رساندیم.
در سال جاری 135 هزار تن کشمش در شهرستان تاکستان و 11 هزار تن در شهرستان های قزوین و بوئین زهرا تولید شده است.
استان قزوین دارای 35 هزار هکتار باغ انگور است و در تولید کشمش رتبه نخست کشور را دارا است.

**خرید 12 هزار تن لوله برای اجرای ابیاری نوین در اراضی کشاورزی قزوین
استاندار قزوین در ادامه این نشست با اشاره به در دست اقدام بودن اجرای طرح آبیاری زیر فشار در 20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی قزوین از محل بودجه مصوبه های سفر ریاست جمهوری به استان، گفت: چون تامین مصالح این طرح بزرگ 50 تا 70 درصد کار محسوب می شود، کار خرید 12 هزار تن لوله و اتصالات این طرح را به سازمان همیاری شهرداری های استان واگذار می کنیم تا این طرح با سرعت و شتاب بیشتری پیش برود.
وی ادامه داد: سازمان جهاد کشاورزی قزوین موظف است تا با تعیین بازرس، کیفیت لوله و اتصالات خریداری شده را در مبدا تایید کند بنابراین رد کالاهای خریداری شده در مقصد به هیچ وجه ای قابل پذیرش نخواهد بود.
همتی با بیان اینکه مسئولان سازمان جهاد کشاورزی در زمینه تجهیز اراضی کشاورزی به روش های نوین آبیاری باید شبانه روزی فعالیت کنند و حتی روز 13 فروردین خود را نیز در مزارع در حال نظارت و کمک به اجرای این طرح بگذرانند تا با این تلاش ها هرچه سریعتر این طرح به اتمام برسد.
وی در پایان گفت: سازمان جهاد کشاورزی قزوین باید گزارشی از 10 تا 15 هزار هکتار از اراضی که در آنها روش های نوین آبیاری در حال انجام است و تا هفته اول فروردین سال آینده به پایان می رساند را تهیه کند تا با حضور مسئولان کشوری، جشن افتتاح آنها را در اوایل سال آینده برگزار کنیم.
اجرای 20 هزار هکتار آبیاری زیر فشار از محل اعتبارات سفر رئیس جمهوری به استان قزوین مصوب شده است که تاکنون 50 درصد از آن اجرایی شده و باقی آن نیز در دست اقدام است.
از ابتدا تاکنون نزدیک به 35 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان قزوین به روش های آبیاری نوین تجهیز شده اند که با تکمیل طرح 20 هزار هکتاری ابیاری زیرفشار در طول یکسال اخیر به میزان چندین برابر سال های قبل، کار در این خصوص صورت گرفته است.
استان قزوین دارای 489 هزار هکتار زمین کشاورزی اعم از زمین های زراعی و باغ است.
6101* 3013
خبرنگار:هادی درزی رامندی**انتشار دهنده: رضا اولادی

روز درختکاری در تاکستان و …

روز درختکاری در استان
به مناسبت روز درختکاری در مناطق مختلف استان صد‌ها نهال کاشته شد.
به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قزوین؛ امروز با حضور استاندار در مسیر ۲ هزار متری بلوار بوستان ریحانه در منطقه مینودر قزوین ۴۰۰ اصله نهال کاشته شد.

همتی استاندار قزوین در این مراسم به نقش مهم و تاثیر گذار فضای سبز در تامین محیطی سالم و با طراوت اشاره کرد و خواستار مشارکت مردم در حفظ و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست شد.

در تاکستان هم هزار اصله نهال در پارک لاله، محوطه حوزه علمیه خواهران، محوطه فرمانداری با حضور آیت الله اسلامی امام جمعه این شهر کاشته شد.

در مدرسه نمونه دولتی حضرت مریم شهر آبیک هم به نام شهدای دانش آموز این شهر ۱۸ اصله نهال غرس شد.

مشابه چنین مراسمی در شهر شال، محمود آباد نمونه، رازمیان و الوند هم برگزار شد.

به مناسبت روز درختکاری ۳۰۰ هزار اصله نهال رایگان در استان قزوین بین متقاضیان توزیع می‌شود.

انتهای پیام/