خاله فر

اولین دامنه تاکستانیها ||| برای من و تو و ما

هاست ارزان

بازدید قایم مقام وزیر صنعت و… واحدهای صنعتی قزوین

بازدید قایم مقام وزیر صنعت ، رییس و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس از واحدهای صنعتی قزوین

ایلنا: رضا رحمانی قایم مقام وزیر صنعت در امور تولید، عزیز اکبریان رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس و اعضای این کمیسیون با سفر به استان قزوین در بازدید از 8 واحد صنعتی، از نزدیک با توانمندی و ظرفیت های تولیدی و مشکلات پیش روی صنعت گران این استان آشنا شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از شاتا ؛ در این برنامه اعضای کمیسیون با بازدید از واحدهای فعال، نیمه فعال و غیر فعال و در حال ساخت و همچنین شهرک های صنعتی و دیدار با مدیران آنها به بررسی وضعیت صنعت در هر شهرستان می پردازند.

همچنین در پایان این بازدیدها جلسه کارگروه رفع موانع و تسهیل رونق تولید با حضور مدیران استان برگزارو تصمیات لازم در خصوص تسریع در حل مشکلات واحدهای صنعتی اتخاذ خواهد شد.

در این سفر بازدیدکنندگان به 3 گروه تقسیم شده ودر شهرستان های مختلف استان قزوین حضور خواهند یافت ، به طوری که در گروه اول قایم مقام وزیر،  رییس و دبیر کمیسیون صنایع ومعادن ؛ استاندار قزوین ، رییس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان قزوین با سفر خود به شهرستانهای قزوین ، آبیک و البرز در شهرک های صنعتی لیا ، البرزوجنب نیروگاه شهید رجایی حضور یافته و از واحدهای صنعتی ماموت ، نفیس نخ و گلوگزان و آسان پک بازدید خواهند نمود.

این گزارش می افزاید : در گروه دوم که برای تعدادی از اعضای کمیسیون صنایع ومعادن مجلس شورای اسلامی ، فرماندار تاکستان “، رییس اتاق بازرگانی قزوین و جمعی از مسئولین استانی طبق برنامه با حضور در شهرک صنعتی خرم دشت تاکستان از واحدهای صنعتی فولاد آذر تاک و یاتاقان بوش  بازدید خواهند کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: در گروه سوم بازدیدی  که برای تعدادی دیگری از اعضای کمیسیون صنایع ومعادن؛ فرماندار بویین زهرا و مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین تدارک دیده شده  از واحدهای صنعتی شیشه لیا ؛ پارس آلومن کار و آپادانا سرام بازدید به عمل می آید.

واحدتولیدی« ماموت »با ظرفیت سالیانه 5 هزار دستگاه و اشتغال زایی برای 145 نفر به مونتاژکشنده چند منظوره در شهرک صنعتی کاسپین می پردازد.

واحد تولیدی « نفیس نخ » با اشتغال برای 595 نفر به تولید نخ های P.O.Yبه ظرفیت  سالانه 24 هزارو 251 تن در شهرک صنعتی لیامبادرت می ورزد.

واحد تولیدی « گلو کزان » با اشتغال زایی برای 320 نفر به تولید روغن ذرت به ظرفیت  سالانه 88 هزارتن در شهر صنعتی البرز می پردازد.

واحد تولیدی « آسان پک » با اشتغال زایی برای 345 نفرمبادرت به تولید ورق کارتن و چند لایه و چاپ برروی ورق کارتن  هر کدام با ظرفیت سالانه 80 هزار تن جنب نیرگاه شهید رجایی قزوین فعالیت می کند.

واحد تولیدی « شیشه لیا » با اشتغال زایی برای 350 نفر  در جاده قدیم بویین زهرا به تولید شیشه به روش فلوت به ظرفیت سالانه 120 هزارتن می پردازد.

واحد تولیدی « پارس آلومن کار » با 120 نفر نیروی انسانی وظرفیت سالانه 10 هزار تن  نورد ورق آلومینیم در شهرک صنعتی آرا سنج  فعالیت می کند.

واحد تولیدی « آپادانا سرام» در کیلومتر 40 جاده بویین زهرا به قزوین با 825 نفر شاغل به تولید کاشی و سرامیک با ظرفیت سالانه 30 میلیون متر مربع می پردازد.

« واحد تولیدی فولاد آذر تاک » در شهرک صنعتی خرم دشت تاکستان با 105 نفر نیروی انسانی به تولید میلگرد به ظرفیت سالانه 600 هزارتن  می پردازد.

« واحد تولیدی یاتاقان بوش » در محور تاکستان به قزوین با 305 نیروی انسانی مبادرت به تولید انواع یاتاقان خودرو و قطعات مجزا موتور به ظرفیت سالانه 8 میلیون و 240 هزار عدد می پردازد.

 

مشکلات واحدهای صنعتی استان قزوین بررسی می شود

معاون اقتصادی استانداری قزوین:
مشکلات واحدهای صنعتی استان قزوین بررسی می شود
حبیبی
شناسهٔ خبر: 3810603 – یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ – ۲۰:۳۲
استانها > قزوین
قزوین-معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قزوین گفت:اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در سه تیم مجزا از چند واحد تولیدی و صنعتی استان بازدید ومشکلات آنها را بررسی می کنند.

منوچهر حبیبی درگفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت:مسئولان وزارت صنایع و معاون و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی وضعیت صنعت استان فردا دوشنبه ۱۰ آبان ماه به قزوین سفر می کنند.

وی افزود: در این برنامه اعضای کمیسیون و مسئولان وزارتخانه در قالب ۳ تیم کاری از چندین واحد صنعتی در شهرستان های تاکستان، بوئین زهرا، قزوین، البرز و آبیک بازدید خواهند کرد.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قزوین تصریح کرد: در ادامه این بازدید به منظور بررسی مشکلات واحدهای صنعتی و معدنی استان و ارائه راهکارها جلسه ای به ریاست استانداربرگزار می شود و نمایندگان بخش خصوصی در حوزه های مختلف بویژه در حوزه تولید فولاد، مواد شوینده، قطعات یدکی، لوازم خانگی مسائل و مشکلات خود را با نمایندگان مجلس و مسئولان وزارتخانه در میان خواهند گذاشت.

وی اضافه کرد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده تیم اول با حضور معاون امور اقتصادی استاندار، داود محمدی نماینده مجلس شورای اسلامی، سرکار خانم زرآبادی نماینده مجلس شورای اسلامی، موسوی فرماندار قزوین، رحمانی فرماندار شهرستان آبیک، رضا عسگری فرماندار شهرستان البرز، پرزحمت رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و زکی زاده مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری با تعدادی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از چند واحد صنعتی و تولیدی در شهرک کاسپین، شهرک لیا، شهر صنعتی البرز و آبیک بازدید و مشکلات این واحدها را از نزدیک بررسی و گزارش آن در جلسه بعداز ظهر روز دوشنبه در حضور استاندار محترم مطرح و اتخاذ تصمیم خواهد شد.

وی بیان کرد: برنامه تیم دوم در شهرستان تاکستان است و این تیم با حضور بهمن طاهرخانی نماینده مجلس شورای اسلامی، سیاوش طاهرخانی فرماندار تاکستان، کشاورز قاسمی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قزوین، لشگری معاون اداره کل صنعت و معدن استان، صفاری معاون مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان و با همراهی تعدادی از نمایندگان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در سطح شهرستان تاکستان برگزار می شود.

حبیبی یادآورشد: برنامه تیم سوم در شهرستان بوئین زهرا خواهد بود که این تیم متشکل از روح الله بابایی صالح نماینده مجلس شورای اسلامی، قاسمی فرماندار شهرستان بوئین زهرا، خانپور مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان، ملکی مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری، بارگاهی معاون دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری و میرزا عباسی معاون اداره کل صنعت و معدن استان به همراه تعدادی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

برنامه های اجرا شده

برنامه هفته اول: 22خرداد1394

برنامه هفته دوم: 29خرداد1394

برنامه هفته سوم :

img_2370img_2372  img_2374img_2393photo_2015-06-26_09-46-13photo_2015-06-26_08-41-05img_2386

 

 

 

 

 

 

برنامه هفته چهارم:

img_2473 img_2483 img_2487 img_2489 img_2492 img_2503 img_2511 img_2518 img_2520 img_2534 img_2539 img_2548 img_2572 img_2576 img_2584 img_2601 img_2603 img_2610 img_2622 photo_2015-07-04_10-12-03

 

ثبت NGO محیط زیستی

با درود

در این بخش آخرین اخبار در رابطه با گروه زیست محیطی تازه شکل گرفته از شاکله مردم نهاد که توسط مراکز دولتی باید مجوزش صادر گردد و توسط علاقه مندان پیگیری می شود، اطلاع رسانی خواهد گردید.

اقدامات از چند سال پیش توسط آقای سعید طاهرخانی استارت گردیده و اکنون پرونده آخرین مراحل کاری خود را طی می نماید و در فرمانداری شهرستان تاکستان مفتوح می باشد .

با سپاس3-8-1395

معرفی گروه پاکبانان

در خرداد ماه 1394 بود که با تعدادی از دوستان تصمیم بر این شد که پارک جنگلی را نظافت کنیم (آشغال های آنرا جمع کنیم) بطوریکه از همان موقع کم و بیش برنامه های متعددی جهت تکریم طبیعت نه چندان سر حال تاکستان در برنامه های نه چندان ادامه دار و منظم برگزار کردیم جهت فرهنگ سازی و تداوم برنامه های آینده شما همشهریان عزیز را با فعالیت گروه تازه تاسیس پاکبانان طبیعت تاکستان آشنا خواهیم کرد.

کانال تلگرامی ما:   https://t.me/pttakestan

تعدادی از دوستانیکه در کنار هم پاکبانان تاکستان را تشکیل داده اند به قرار ذیل هست:

تات زبانان جهان

نام(های) قدیمی :سیاه‌دهن

جمعیت  : ۹۹٬۸۴۱ نفر(تا سال 1390)

زبان‌ گفتاری: تاتی، ترکی ، فارسی

مذهب:شیعه, یهودی(تعداد کم)

ارتفاع از سطح دریا: ۱۲۶۵ متر

ره‌آورد: انگور

شهرستان تاکستان یکی از شهرستان‌های استان قزوین ایران است. مرکز این شهرستان، شهر تاکستان است. خرمدشت، اسفرورین، نرجه و ضیاءآباد دیگر شهرهای آن هستند. نام پیشین این شهر- یعنی قبل از سال ۱۳۱۴ -سیاه‌دهن (به تاتی: سیادون) بوده است. شهرستان تاکستان، مهمترین منطقهٔ تات‌نشین ایران و حتی جهان است

معرفی تات زبانان جهان:

ﺟﺰﺍﯾﺮ ﺯﺑﺎﻥ ﺗﺎﺗﯽ ﻭ ﮔﻮﯾﺶ ﻫﺎﯼ ﺯﺑﺎﻥ ﭘﻬﻠﻮﯼ ﺑﺎﺳﺘﺎﻥ ?

ﺯﺑﺎﻥ ﺗﺎﺗﯽ ﺩﺭ ﻗﺰﻭﯾﻦ ﻭ ﺁﺫﺭﺑﺎﯾﺠﺎﻥ ﻭ ﻗﻔﻘﺎﺯ ﻭ ﺧﺮﺍﺳﺎﻥ ﻭ ﭘﯿﻮﻧﺪ ﻫﺎ ﺑﺎ ﺯﺑﺎﻥ ﻫﺎﯼ ﻃﺒﺮﯼ
‏( ﻣﺎﺯﻧﺪﺭﺍﻧﯽ‏) ﻭ ﮔﯿﻠﮑﯽ ﻭ ﺗﺎﻟﺸﯽ ﻭ ﮔﺮﻭﻩ ﺯﺑﺎﻥ ﻫﺎﯼ ﮐﺮﺩﯼ
ﺩﺭ ﺟﺴﺘﺎﺭ ﭘﯿﺸﯿﻦ ‏( 1‏) ﻓﺸﺮﺩﻩ ﺍﯼ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺯﺑﺎﻥ ﺗﺎﺗﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﮐﻪ ﺍﻣﺮﻭﺯﻩ ﮔﻮﯾﺸﻮﺭﺍﻥ ﺁﻥ
ﺑﺼﻮﺭﺕ ﺟﺰﺍﯾﺮﯼ ﺩﻭﺭ ﺍﺯ ﻫﻢ ﺷﺪﻩ ﺍﻧﺪ ، ﭘﺮﺩﺍﺧﺘﻪ ﺷﺪ . ﺩﺭﯾﺎﻓﺘﯿﻢ ﮐﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﺗﺎﺗﯽ ، ﺯﺑﺎﻧﯽ ﺍﺯ
ﺩﺳﺘﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﻫﺎﯼ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﺷﻤﺎﻝ ﻏﺮﺑﯽ ﺍﺳﺖ ﻭ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﮔﻮﯾﺶ ﻫﺎﯼ ﺑﺎﺯﻣﺎﻧﺪﻩ ﺍﺯ ﺯﺑﺎﻥ ﭘﻬﻠﻮﯼ
ﺍﺳﺖ . ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﭘﺴﺖ ﺑﻪ ﭘﯿﻮﻧﺪ ﻣﯿﺎﻥ ﮔﺮﻭﻩ ﻫﺎﯼ ﺯﺑﺎﻥ ﺗﺎﺗﯽ ﺍﻣﺮﻭﺯﯾﻦ ﺑﺎ ﺯﺑﺎﻥ ﭘﻬﻠﻮﯼ ﺑﺎﺳﺘﺎﻥ
ﻭ ﺩﯾﮕﺮ ﮔﻮﯾﺶ ﻫﺎﯼ ﺍﻣﺮﻭﺯﯾﻦ ﺑﺎﺯﻣﺎﻧﺪﻩ ﺍﺯ ﺯﺑﺎﻥ ﭘﻬﻠﻮﯼ ﺧﻮﺍﻫﯿﻢ ﭘﺮﺩﺍﺧﺖ .
ﺯﺑﺎﻥ ﻃﺒﺮﯼ ‏( ﻣﺎﺯﻧﺪﺭﺍﻧﯽ‏) : ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ ﺩﺭ ﺟﺴﺘﺎﺭ ﭘﯿﺸﯿﻦ ﮔﻔﺘﻪ ﺷﺪ ، ﺯﺑﺎﻥ ﻃﺒﺮﯼ ﻫﻢ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ
ﮔﻮﯾﺶ ﻫﺎﯼ ﺑﺎﺯﻣﺎﻧﺪﻩ ﺍﺯ ﺯﺑﺎﻥ ﭘﻬﻠﻮﯼ ﺑﺎﺳﺘﺎﻥ ﻫﺴﺖ ﻭ ﯾﮑﯽ ﺩﯾﮕﺮ ﺍﺯ ﺯﺑﺎﻥ ﻫﺎﯼ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ
ﺷﻤﺎﻝ ﻏﺮﺑﯽ ﮐﻪ ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺍﺯ ﻭﺍﮊﮔﺎﻥ ﺯﺑﺎﻥ ﻃﺒﺮﯼ ، ﺑﻮﯾﮋﻩ ﺑﺎ ﺯﺑﺎﻥ ﺗﺎﺗﯽ ﮔﻮﯾﺶ ﺍﺭﺩﺑﯿﻠﮏ ‏( ﺩﺭ
ﻗﺰﻭﯾﻦ‏) ﻭ ﺯﺑﺎﻥ ﺗﺎﺗﯽ ﮔﻮﯾﺶ ” ﻃﯿﺨﻮﺭ” ﻫﻤﺴﺎﻧﯽ ﺩﺍﺭﺩ . ﺩﺭ ﭘﺎﯾﺎﻥ ﭘﺴﺖ ﺑﻪ ﭼﻨﺪ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺑﻨﮕﺮﯾﺪ
.
ﺯﺑﺎﻥ ﮔﯿﻠﮑﯽ : ﺩﺭ ﮔﯿﻼﻥ ، ﮔﻮﯾﺶ ﺭﻭﺩﺑﺎﺭ ﻭ ﺩﺭ ﻗﺰﻭﯾﻦ ﮔﻮﯾﺶ ﺗﺎﺗﯽ ﺍﻟﻤﻮﺕ ﺑﺎ ﺯﺑﺎﻥ ﺗﺎﻟﺸﯽ
ﻧﺰﺩﯾﮑﯽ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺩﺍﺭﺩ . ﺧﻮﺩ ﺯﺑﺎﻥ ﮔﯿﻠﮑﯽ ﻫﻢ ﺭﯾﺸﻪ ﭘﻬﻠﻮﯼ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﻭ ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺍﺯ ﻭﺍﮊﮔﺎﻥ ﺁﻥ
ﺩﺭ ﺯﺑﺎﻥ ﭘﻬﻠﻮﯼ ﻣﻌﻨﺎﯾﯽ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺍﻣﺮﻭﺯﯾﻦ ﮔﯿﻠﮑﯽ ﺩﺍﺭﻧﺪ .
ﺯﺑﺎﻥ ﺗﺎﺗﯽ ﺁﺫﺭﺑﺎﯾﺠﺎﻥ : ﻣﺴﻌﻮﺩﯼ ﻣﻮﺭﺥ ﻋﺮﺏ ﺩﺭ 1100 ﺳﺎﻝ ﭘﯿﺶ ﻭ ﺍﺑﻮ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﻪ ﻣﺤﻤﺪ ﺑﻦ
ﺍﺣﻤﺪ ﻣﻘﺪﺳﯽ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ 375 ﻫﺠﺮﯼ ﻗﻤﺮﯼ ‏( 1028 ﺳﺎﻝ ﭘﯿﺶ ‏) ﻭ ﺩﺭ ﮐﺘﺎﺏ ” ﺍﺣﺴﻦ
ﺍﻟﺘﻘﺎﺳﯿﻢ ﻓﯽ ﻣﻌﺮﻓﺖ ﺍﻻﻗﺎﻟﯿﻢ” ﺍﺯ ﺯﺑﺎﻥ ﭘﻬﻠﻮﯼ ﺩﺭ ﺗﺒﺮﯾﺰ ﻭ ﺁﺫﺭﺑﺎﯾﺠﺎﻥ ﯾﺎﺩ ﮐﺮﺩﻩ ﺍﻧﺪ . ﺍﺷﻌﺎﺭ
ﺷﯿﺦ ﺻﻔﯽ ﺍﻟﺪﯾﻦ ﺍﺭﺩﺑﯿﻠﯽ ، ﻧﯿﺎﯼ ﺩﻭﺩﻣﺎﻥ ﺻﻔﻮﯼ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﺗﺎﺗﯽ ﺩﺭ ﺩﺳﺖ ﻫﺴﺖ .
ﺍﻭﻟﯿﺎ ﭼﻠﺒﯽ ، ﺳﯿﺎﺡ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻋﺜﻤﺎﻧﯽ ‏( 1682-1611‏) ﮐﻪ ﺍﺯ ﺁﺫﺭﺑﺎﯾﺠﺎﻥ ﻭ ﺗﺒﺮﯾﺰ ﺩﯾﺪﺍﺭ
ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩ ، ﻫﻢ ﺍﺯ ﺯﺑﺎﻥ ﭘﻬﻠﻮﯼ ﺩﺭ ﺗﺒﺮﯾﺰ ﻭ ﻧﺨﺠﻮﺍﻥ ﮔﻔﺘﻪ ﺑﻮﺩ .
ﺣﻤﺪﺍﻟﻠﻪ ﻣﺴﺘﻮﻓﯽ ﻗﺰﻭﯾﻨﯽ 740 ﻫﺠﺮﯼ ﻗﻤﺮﯼ ‏( 674 ﺳﺎﻝ ﭘﯿﺶ ‏) ﺩﺭ ﮐﺘﺎﺏ ” ﻧﺰﻫﺖ
ﺍﻟﻘﻠﻮﺏ” ﺯﺑﺎﻥ ﻣﺮﺩﻡ ﺯﻧﺠﺎﻥ ﻭ ﺗﺒﺮﯾﺰ ﻭ ﺍﺭﻭﻣﯿﻪ ﻭ ﺗﺎﻟﺶ ﺭﺍ ﭘﻬﻠﻮﯼ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﺑﻮﺩ .
ﻋﺒﺎﺳﻘﻠﯽ ﺁﻗﺎ ﺑﺎﮐﯿﺨﺎﻧﻮﻑ ﻣﻮﺭﺥ ﺑﺎﺩﮐﻮﺑﻪ ﺍﯼ ‏(ﺑﺎﮐﻮ ﺍﻣﺮﻭﺯﯼ ﺩﺭ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺁﺫﺭﺑﺎﯾﺠﺎﻥ‏) ،
170 ﺳﺎﻝ ﭘﯿﺶ ﺩﺭ ﮐﺘﺎﺏ “ﮔﻠﺴﺘﺎﻥ ﺍﺭﻡ” ، ﻫﻢ ﺍﺯ ﺯﺑﺎﻥ ﻓﺎﺭﺳﯽ ‏( ﺷﺎﯾﺪ ﮔﻮﯾﺸﯽ ﺍﺯ ﺗﺎﺗﯽ ‏)
ﺩﺭ ﺑﺎﺩﮐﻮﺑﻪ ﮔﻔﺘﻪ ﺑﻮﺩ . ﻭﺍﻟﺘﺮ ﻫﻨﯿﻨﮓ ﭘﮋﻭﻫﺸﮕﺮ ﺑﺮﺟﺴﺘﻪ ، ﺯﺑﺎﻥ ﺭﺍﺳﺘﯿﻦ ﻣﺮﺩﻡ ﺁﺫﺭﺑﺎﯾﺠﺎﻥ ﺭﺍ
ﻧﻪ ﺗُﺮﮐﯽ ، ﮐﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﺗﺎﺗﯽ ﻣﯿﺪﺍﻧﺪ .
ﺩﺭ ﺧﺮﺍﺳﺎﻥ ﺷﻤﺎﻟﯽ ﻃﻮﺍﯾﻔﯽ ﺍﺯ ﺗﺎﺕ ﻫﺎ ﺯﺑﺎﻥ ﻫﺎ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻣﯿﮑﻨﻨﺪ .
ﺑﯿﺸﺘﺮﯾﻦ ﺟﻤﻌﯿﺖ ﺗﺎﺕ ﺯﺑﺎﻥ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺷﻬﺮ ﻫﺎﯾﯽ ﭼﻮﻥ ﺍﺷﺘﻬﺎﺭﺩ ﻭ ﺑﻮﺋﯿﻦ ﺯﻫﺮﺍ ﻭ ﺗﺎﮐﺴﺘﺎﻥ ﺩﺭ
ﻗﺰﻭﯾﻦ ﻣﯿﺒﺎﺷﺪ . ﮐﻪ ﮔﻮﯾﺶ ﺗﺎﺗﯽ ” ﺍﺷﺘﻬﺎﺭﺩ” ﺭﺍ ﺩﺳﺖ ﻧﺨﻮﺭﺩﻩ ﺗﺮﯾﻦ ﺁﻥ ﺩﺍﻧﺴﺘﻪ ﺍﻧﺪ .
ﻧﻤﻮﻧﻪ ﻫﺎﯾﯽ ﺍﺯ ﺯﺑﺎﻥ ﺗﺎﺗﯽ
ﺑﭽﻪ ‏( ﻓﺎﺭﺳﯽ ‏) / ﺯﺍﺭﯾﻦ ، ﺑﺎﻻ ‏( ﺗﺎﺗﯽ ﺗﺎﮐﺴﺘﺎﻥ‏) / ﺯﺍﺭﻭ ‏( ﺗﺎﺗﯽ ﺳﮕﺰ ﺁﺑﺎﺩ ‏) / ﻭﭼﻪ ‏( ﺗﺎﺗﯽ
ﺍﺭﺩﺑﯿﻠﮏ ‏) / ﻋﯿﺎﻝ ‏( ﺗﺎﺗﯽ ﺯﯾﺎﺭﺍﻥ‏) / ﻭﭼﻪ ‏( ﺗﺎﺗﯽ ﻃﯿﺨﻮﺭ‏) / ﻭﭼﻪ ‏( ﺯﺑﺎﻥ ﻣﺎﺯﻧﺪﺭﺍﻧﯽ ‏)
ﺩﺳﺖ ‏( ﻓﺎﺭﺳﯽ‏) / ﺑﺎﻝ ‏( ﺗﺎﺗﯽ ﺗﺎﮐﺴﺘﺎﻥ ‏) / ﺑﺎﻝ ‏( ﺗﺎﺗﯽ ﺳﮕﺰ ﺁﺑﺎﺩ ‏) / ﺑﺎﻝ ‏( ﺗﺎﺗﯽ ﺍﺭﺩﺑﯿﻠﮏ ‏) /
ﺑﺎﻝ ‏( ﺗﺎﺗﯽ ﺯﯾﺎﺭﺍﻥ‏) / ﺑﺎﻝ ‏( ﺗﺎﺗﯽ ﻃﯿﺨﻮﺭ‏) / ﺑﺎﻝ ‏( ﺯﺑﺎﻥ ﻣﺎﺯﻧﺪﺭﺍﻧﯽ‏)
ﺧﻮﺍﻫﺮ ‏( ﻓﺎﺭﺳﯽ ‏) / ﺧﻮﺍﮐﻪ ‏( ﺗﺎﺗﯽ ﺗﺎﮐﺴﺘﺎﻥ‏) / ﺧﻮﺍﭼﻪ ‏( ﺗﺎﺗﯽ ﺳﮕﺰ ﺁﺑﺎﺩ‏) / ﺧﺎﺧﻮﺭ ‏( ﺗﺎﺗﯽ
ﺍﺭﺩﺑﯿﻠﮏ ‏) / ﺧﻮﺁﺭ ‏( ﺗﺎﺗﯽ ﺯﯾﺎﺭﺍﻥ‏) / ﺧﻮﺁﺭ ‏( ﺗﺎﺗﯽ ﻃﯿﺨﻮﺭ ‏) / ﺧﺎﺧﺮ ‏( ﺯﺑﺎﻥ ﻣﺎﺯﻧﺪﺭﺍﻧﯽ