خاله فر

اولین دامنه تاکستانیها ||| برای من و تو و ما

هاست ارزان

عملیات ساماندهی و مرمت آب انبار تاریخی لوشکان آغاز شد

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین:

عملیات ساماندهی و مرمت آب انبار تاریخی لوشکان آغاز شد

 
شناسهٔ خبر: 4066737 –
قزوین- مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: در راستای حفاظت از ابنیه ارزشمند تاریخی، عملیات اجرایی ساماندهی و مرمت آب انبار تاریخی روستای لوشکان اغاز شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی قزوین، محمد علی حضرتی با اشاره به اهمیت آثار تاریخی و محوطه‌های پیش از تاریخ بخش اسپرورین گفت: بخش اسپرورین از توابع شهرستان تاکستان یکی از حوزه‌های تمدنی دشت قزوین و حلقه ارتباطی تمدن‌های گمشده مستقر در تاکستان و بوئین زهرا به شمار می‌رود که با وجود آثار مهمی چون تپه‌های باستانی و محوطه‌های پیش از تاریخ، آب انبار تاریخی لوشکان، حصار یاری آباد و … می‌تواند به عنوان یکی از حوزه‌های مهم گردشگری استان تعریف شود.

حضرتی افزود: آب انبار تاریخی روستای لوشکان از توابع بخش اسپروین از آثار تاریخی متعلق به دوره قاجار است که با توجه به قدمت این اثر، حفاظت، نگهداری و انجام اقدامات رفع خطر مرمتی جهت جلوگیری از وارد آمدن آسیب‌های بیشتر به آن حائز اهمیت است.

حضرتی با اشاره به آغاز عملیات مرمت و ساماندهی این بنای تاریخی اظهار داشت : عملیات مرمت و ساماندهی این بنای تاریخی شامل برداشت بافت نامتعارف ساخته شده با آجر سه سانتی، اجرای مجدد سر در راه شیر، آوار برداری بام راه شیر، آوار برداری بام مخزن، خندان کردن بندهای آجری، اجرای دوغاب گچی دو لایه، تسطیح و شیب بندی با پوکه معدنی، اجرای اندود سیمان، اجرای اندود عایق رطوبتی، اجرای آجر فرش روی بام و ساخت دیواره غربی مخزن آب انبار و دیواره شمالی پا شیر از اواخر مرداد ماه با تامین هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی میراث فرهنگی تحت نظارت کارشناسی و فنی مهندس مهران یعقوبی آغاز گردید و هم اکنون در حال اجرا است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در پایان یادآور شد: امیدواریم باساماندهی و مرمت این آثار بتوانیم گام مهمی در راستای حفاظت و نگهداری از مواریث ارزشمند تاریخی – فرهنگی و تقویت فرصت‌های گردشگری استان برای رسیدن به توسعه پایدار برداریم.

طرح احیای بافت با ارزش در یک روستای تاکستان اجرا می شود

طرح احیای بافت با ارزش در یک روستای تاکستان اجرا می شود

قزوین – ایرنا – رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تاکستان گفت: طرح احیای بافت با ارزش روستایی در روستای تاکند این شهرستان اجرا می شود.

سعید خدایاری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اجرای این طرح در سطح روستاها به حفظ بافت های ارزشمند روستایی کمک کرده و با جذب گردشگر باعث رونق اقتصاد روستا می شود.
این مسئول گفت: با توجه به اینکه تاکنون بهسازی و احیای بافت های با ارزش روستایی در کشور نتایج خوبی به همراه داشته است، از این رو سال گذشته تاکند را به عنوان روستای شاخص تاکستان به کارگروه این طرح در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور معرفی کردیم که در نهایت با آن موافقت به عمل آمد.
وی ادامه داد: تمامی مقدمات اجرای طرح یاد شده در روستای تاکند آماده شده و در حال حاضر نیز منتظر نقشه راه این طرح و اختصاص اعتبارات لازم آن هستیم تا بلافاصله نسبت به اجرای آن اقدام کنیم.
خدایاری هدف از اجرای این طرح را بهسازی بافت های با ارزش روستایی و حفظ هویت تاریخی روستاها عنوان کرد و گفت: تمامی هویت های تاریخی و فرهنگی موجود در روستاها با اجرای این طرح حفظ شده و در نهایت منجر به ایجاد درآمدهای پایدار و رونق گردشگری در این مناطق می شود.
وی،اجرای طرح بافت با ارزش روستایی را یکی از کارهای ماندگار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سطح کشور برشمرد و گفت: متاسفانه در گذشته به دلایل مختلف از جمله مهاجرت و توجه نکردن به کالبد روستا از سوی روستائیان، بسیار از بناهای تاریخی و ارزشمند روستایی تخریب و یا در معرض انقراض و نابودی قرار گرفت که همین مساله باعث آسیب رساندن به ذخایر کالبدی این مناطق شد بود اما اکنون با اجرای این طرح از تخریب بافت های ارزشمند روستایی پیشگیری می شود.
شهرستان تاکستان به مرکزیت تاکستان با چهار بخش،9 دهستان و 111 روستا در غرب استان قزوین واقع شده است.
8054*3013
خبرنگار: رضا اسدی**انتشار دهنده: رضا اولادی

سفر به سرزمین خوشه‌های زرین/ سیادهن ایران کجاست؟ + تصاوير

نوروز به کجا برویم؛

تاکستان که به سرزمین تات‌ها معروف بوده درگذشته «سیاده» یا «سیادهن» نامیده می‌شد.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تاکستان که به سرزمین تات‌ها معروف بوده در گذشته «سیاده»، «سیادن» یا «سیادهن» نامیده می‌شد. نام «سیادهن» بر روی یکی از کتیبه‌های دوران هخامنشی موسوم به پیوتین گرایا حک شده است. این کتیبه که از قدیمی‌ترین اسناد نوشتاری این شهرستان است، به زبان یونانی نوشته شده و هم اکنون در موزه شهر وین، نگهداری می‌شود.

شهرستان تاکستان در ۱۸۰ کیلومتری تهران و ۳۰ کیلومتری جنوب قزوین قرار دارد. شهرستان تاکستان با داشتن بیش از ۳۵ هزار هکتار باغ انگور دومین شهر تولید کننده انگور در کشور به شمار می‌رود و به همین منظور نام این شهر به طور رسمی از سیادن به تاکستان تغییر یافت.

زبان اصلی این شهرستان تاتی است. اما در کنار آن زبان‌های کردی، ترکی، و لری نیز رایج است. تات بازمانده‌ای از اعماق تاریخ با رنگ بوی فرهنگ کهن و پیشینه‌دار ماد، پیشینه‌ای به عمق پیچیدگی زبان و آداب رسوم و جشن‌ها و باورهای این منطقه دارد.
سفر به سرزمین خوشه‌های زرین/ سادهن ایران کجاست؟ + تصاوير
این منطقه مسیر عبور جاده قدیمی، پر رفت‌ و آمد و جهانی ابریشم بوده که سران معروف جهان برای تصاحب آن جنگ‌های زیادی کرده‌اند.
قلعه دختر یکی از قلعه‌های بزرگ و مهم شهرستان تاکستان است که در ۲۰ کیلومتری تاکستان و در ۳ کیلومتری روستایی به نام آبکلو از بخش ضیاآباد قرار دارد. این قلعه بر روی کوه سنگی بزرگ و منفردی که بر تمام نواحی اطراف مسلط است، جا خوش کرده است.
بقایای بر جای مانده نشان می‌دهد که این بنا دژ عظیم و شکوهمندی بوده است که به دوره ساسانی تعلق دارد و از کیلومترها مسافت قابل مشاهده است. از بلندی این کوه می‌توان تمامی نواحی پیرامون را تا فاصله دوردست مشاهده کرد. ترکیب شگفت‌آور سنگ لاشه با آجر و فرو‌رفتگی‌ها و برجستگی‌های هماهنگ در سطح دیواره‌ها، تزئینات بسیار زیبا و مقرنس از جمله زیبایی‌ها و طرح‌های این اثر تاریخی است.
سفر به سرزمین خوشه‌های زرین/ سادهن ایران کجاست؟ + تصاوير
یکی دیگر آثار تاریخی تاکستان، تپه باستانی نرگه است. این تپه به درازای ۲۲۰ متر و پهنای ۱۸۰متر و بلندی ۲۶ متر از سطح زمین می‌باشد. این تپه کهن در درون دشت هموار تاکستان و در نزدیکی شامی شاپ تاکستان و یک آبادی به همین نام قرار گرفته است. این آبادی امروز تبدیل به شهر شده است. شهری کوچک اما زیبا. آثار بدست آمده از این تپه مربوط به عمق ۵/۸ متر است و به هزاره نخست میلادی تا عصر صفوی تعلق دارد. نام این ناحیه در عصر ساسانی هرگه بوده، بعداً به نرگه به معنای شکار گاه آهو  تبدیل شده و سپس با نفوذ خط عربی  واژه نرگه به صورت نرجه درآمده است.
سفر به سرزمین خوشه‌های زرین/ سادهن ایران کجاست؟ + تصاوير
تاکستان در باختر قزوین واقع شده و عوامل اقتصادی از جمله آب و هوای مناسب، حاصل‌خیزی خاک و دسترسی به آب مورد نیاز برای کشاورزی سبب گسترش و توسعه اقتصادی تاکستان شده است. همچنین تاکستان با داشتن بیش از ۲۰۰واحد صنعتی بزرگ و کوچک، ذخائر بزرگ معدنی و یک مجتمع و شهرک صنعتی به عنوان دومین شهر مهم صنعتی استان نیز محسوب می‌گردد.

تاکستان ایران کوچک

تاکستان tak85 picture-378 dsc01370 d-17 d-18ایران کوچک:

شهرستان تاکستان با داشتن 200هزار نفر جمعیت که در چهار بخش با عناوین بخش مرکزی،اسفرورین ،ضیاء آباد و خرمدشت و پنج شهر ،تاکستان ،  اسفرورین،ضیاء آباد ،خرمدشت و نرجه دارای میراث فرهنگی بی شمار ،صنایع دستی بعضاً بی بدیل و جاذبه های گردشگری بی نظیر می باشد.

در این شهرستان بیش از 160 اثر تاریخی به ثبت سازمان میراث فرهنگی رسیده است. در حال حاضر در فهرست آثار ثبت شده نام 18 ابنیه تاریخی به  چشم می خورد. در حال حاضر نیز بیش از 107 تپه و چند بنا کارهای مقدماتی جهت ثبت در سازمان میراث فرهنگی کشور انجام شده بزودی شماره ثبت را دریافت خواهند نمود.

این سرزمین به جهت موقعیت سوق الجیشی بودنش از دیر باز مورد توجه بئده و به نوعی یکی از حائز اهمیت ترین گواه این امر کاوش های اخیر در تپه شیزر در بخش ضیاء آباد شهرستان تاکستان می باشد که به عنوان شاهد مثال متقنی می تواند گویای مراودات فرهنگی،اجتماعی و تبادلات  اقتصادی اقوام مختلف ساکن عبوری از این منطقه باشد.

برجستگی تاریخی تپه های باستانی خله کوه ،تپه شیزرضیاء آباد و تپه نرگه که به استناد گمانه زنی ها،لایه نگاری ها،کاوش های دانشجویی و بعضاً سطحی صورت گرفته نشان از فرهنگ و تمدن چندین هزارساله قبل از میلاد دارد و این برجستگی خاص می تواند علاوه بر جذب گردشگر عام،پژوهشگران خاص از قبیل جامعه شناسان،مردم شناسان،باستان شناسان و …. را سمت این منطقه سوق دهد.

وجود اقوام مختلف با نژاد ها و زبان های متفاوت و بالطبع فرهنگ،آداب ،رسوم و …. مختلف می تواند محل تجمیع اضداد و زندگی مسالمت امیز همراه عشق و علاقه قومیت های مختلف به یکدیگر را به شکل عینی به گردشگران نشان دهد.اختلاط نژادی،زبانی و وام گیرهای واژگانی در زبان های نیزاز شاخص های اصلی مردم این شهرستان است.

شهرستان تاکستان از حیث زبان تات که به گواه زبانشناسان از زبان های ایران باستان است را می توان به ام القرای تات در جهان مطرح کرد و همین امر نیز از ویژگی برتر جهت جلب پژوهشگران زبان شناسی می تواند باشد.

خاک حاصلخیز ،آب فراوان ،نزدیکی به پایتخت و مطرح بودن به عنوان دروازه غربی ایران وجود شاخص های مهم و تاثیر گذار در خصوص فرایند راه های مراصلاتی و … توجه به تاکستان را از هر حیث منطقی و سودآور می کند.

وجود بیش از دو سوم باغات انگور استان قزوین در این شهرستان و مطرح بودن این شهر به عنوان سومین شهر کشور از حیث کمیت انگور و وجود پژوهشکده ژنتیک انگور که در خود بیش از 600نوع انگور موجود در دنیا را به عنوان کار پژوهشی در خود دارد می تواند به عنوان بانک ژنتیکی انگور کشور مطرح باشد.

جاذبه های طبیعی ،باد که در قالب واژگان ملایمتری می توان گفت نسیم های قوی تری هستند نیز از شاخص های این سرزمین است.

از حیث فرهنگ و تمدن نیز وجود استاد پدرام ،آثاری از قبیل آوای تات،منظومه جمیله و جمال و ترجمه منظوم نهج البلاغه و استاد محمد حسین طاهری با کلیات اشعار و منظومه آهای فرم و استاد شعبان لشگری ضیاء آبادی نقاش با سبک ابداعی خاص خودش به نام سبک وحشی فریاد و … همه و همه نشان از غنای فرهنگی و هنری این سرزمین و این خاک پاک است.

از حیث صنعت نیز شاخص های مهم در سوق یافتن تمرکز صنایع که برخی در جهان و در خاورمیانه حرف اول را می زنند نیز اهمیت و سوق الجیشی بودن این سرزمین را به همگان ثابت خواهند کرد.

به هر حال سرزمین تاکستان یا همان سرزمین خوشه های زرین که در خود یادگاران ارزشمند تاریخی رسوم باستانی و …. را دارد می تواند به عنوان یه ایران کوچک با نام شاخصه های ملی،مذهبی و حماسی آن جهت جلب و جذب گردشگران داخلی و خارجی مبتنی بر داشته هایش مطرح نمود.

به قلم فرج رحمانی(سیاسی)

این ایران کوچک شایسته توجه بیشتری است.